28. PEATÜKK: “Mida näitas koormustest”

Vahepeal on taastunud treeningute võimalus ja ma olen jõudnud treeningusse ühe korra nädalas. Võib võist öelda et kui seni on tähendanud see Eric Braueri nn 1,5 minu jaoks pigem 2, siis viimasel kahel nädalal on see olnud puhas 1. 

Kiire on olnud, seda küll, aga samas ma ikkagi leian et 2 korda tuleb igast nädalast välja keerata ja üks on liiga vähe. Eric ütleb selle kohta, et kui seada oma õlgadele telgjoon ja kui on tunne, et keha on väsinud – st allpool õlgade telgjoont, siis ei peaks trenni tõepoolest minema. Aga kui aju või pea on väsinud, st õlgadest üleval – siis tuleb endale piltlikult laks piki kõrvu anda ja trenni kobida. No ta mõistagi ei väljendunud niimoodi – aga samas oleks võinud. 

Nüüd aga siis Dr. Anneli Talviku tagasiside minu koormustestile. See näeb välja selline:

KoormusEKG sai tehtud, kuna rahuloleku EKG ei olnud päris korras – arvamus oli, et südamelihas ei saa enam verd kätte – suur süsteemirõhk surub südame enda veresooned vaeslapse ossa ja nii võivad tekkida valud rindu.. Kuna kõrge vererõhk on sageli südamelihase algava kahjustuse alusepanija ja ravimata patsiendi süda annabki koormustestil halva tulemuse, siis otsustasin, et vererõhuravi tablettidega alustan enne, kui teen koormustestile saatekirja. Kui rõhud on kontrolli all, siis näeme, mis on südame tegelik seis ja tugevus.

Südame koormustesti alusel näeme et koormustaluvus ongi hea, süda pumpab tugevalt. Ravimed võttes on vererõhu reaktsioon normotooniline, see tähendab et ravimid on südamelihase adekvaatseks toimimiseks õige lahendus – kõrge, ravimata vererõhk ei anna südamelihasele hapniku kätte. Kui ravimeid ei võtaks, siis süda koormusel kannataks. Ja kui süda pikalt verd ei saa koormuse ajal, siis ta väsib ja la ei taastu enam nii hästi…

Stenokardiat ei esine, seega sporti tehes infarktiohtu pole, koronaarveresooned on avatud ja töötavad hästi. Pulsi taastumine peale uuringut on olnud aeglane. Kas selle põhjuseks on pikalt ravimata vererõhutõbi, mis väsitaski regulatsioonimehhanismid ära? Või liigne jõusaalile panustamine varasemalt? 

Igastahes: ravimite võtmine on asjakohane ja vajalik, patsiendile turvaline valik. Ravimitega koos võib elada tavalise, aktiivse noore mehe elu! Sellistest kaudsetest viidetest (nagu mittetaastuv pulss) saamegi aru, kas patsiendi pikaajalised tervisevalikud on olnud valed või õiged. 

P.S. pilt on meenutus koormustestist, mille tulemustest Dr. Talvik kõneleb.

Jätkub…..

Broneeri aeg Dr Anneli Talviku vastuvõtule

Loe ka teisi Toomas Luhatsi blogi peatükke